debraknighton debraknighton
  • 12-05-2020
  • Mathematics
contestada

At a candy store you could get 2 giant lollipops for $4.48. How much would it cost to buy 7 lollipops?

Respuesta :

ley00
ley00 ley00
  • 12-05-2020

Answer:

15.68$

Step-by-step explanation:

You calculate the price of one lollipop:

4.48/2= 2.24

The multiply that by 7.

2.24*7= 15.68$

Answer Link

Otras preguntas

Sam can paddle a canoe in still water at a speed of 55 meters per minute. If he paddles upstream 135 meters in 3 minutes, what is the speed of the current?
2.8 is 4% of what number
A circle has a diameter of 15 feet. What is the circumference of the circle? (Express your answer using π.) A.15/π ft. B.15π ft. C.30π ft. D.π/15 ft. Help me
what happens when you add heat to an object and when you cool an object
Can you guys show me your work too please? :) Alisha wants to buy a camera that costs $228,including tax. She has saved $4.75 each week for the past 8 weeks. Ho
What is the value of the function y=2x+3 when x = –1? A. 5 B. –5 C. 2 D. 1
what is the suffix of secede
why did president taft fire gifford pinchot for insubordination?
rewrite log(3)+4log(x) as a single logarithm
Four equivalent expressions for 3(6m+3)