joaminedv
joaminedv joaminedv
  • 11-05-2020
  • Mathematics
contestada

a dozen of donuts cost 8.76 dollars. Based on the cost of a dozen donuts, what is the price per donut.​

Respuesta :

DalerKarimov
DalerKarimov DalerKarimov
  • 11-05-2020

Answer:

0.73$

Step-by-step explanation:

There is 12 in a dozen and 8.76$ divided by 12 would equal 0.73$ for the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

PLS HELP ME THIS IS HARD I HEED HELP I BEG ANYONE
HELP QUICK WILL MARK BRAINLIEST
Q3: Explain why did Aurangzeb’s reign decline after his DETH
what did the pilgrims think about the Wampanoags singing and dancing?
The perimeter of a square picture frame is 24 in. Find the lengths of each side of the frame. s = Inches
An open system starts with 52 J of mechanical energy. The energy changes to 45 J of mechanical energy and 2 J of thermal energy. What is the final total energy
pls help I will mark brainliest what is temperature in your own work PLEASE don't copy off of GOO>GLE
Which additional piece of evidence best supports the theory illustrated in the accompanying figure? A prokaryotic host cell takes in anaerobic bacteria and phot
Learning Task 7: In your notebook, write a simple paragraph composed of 3-5 sentences for each of the topic sentence below. 1. There are four steps in cooking r
Read the sentence and find the mistake. “He must wear a suit to work but he usually does.” A. must wear B. a suit C. to work D. he usually E. does