emilyferland27 emilyferland27
  • 11-05-2020
  • Physics
contestada

How much does it cost to power a refrigerator for 30 days if it is rated at 200 Watts and the power company charges $0.07 per kWh?

Respuesta :

AFOKE88 AFOKE88
  • 19-05-2020

Answer:

$10.08

Explanation:

There are 24 hours in a day.

Now, if we assume that the refrigerator uses the 200 Watts per hour, thus, in one day, it will consume;

200 x 24 = 4800 watts

Thus, in 30 days, it will consume;

4800 x 30 = 144,000 Watts

Now, 1000 watts = 1KW

Thus,144,000 watts = 144,000/1000 = 144 KW

Now, since the power company charges $0.07 per kWh, thus the cost for 144 KW = 144 x 0.07 = $10.08

Answer Link

Otras preguntas

find the area of the polygon with the given vertices x(2,4) y(0,-2) z(2,-2)
Eric cuts grass during the summer. He charges the customer $7.50 for each hour of grass cutting, Write an equation to represent this situation. Ther explain its
my brain cells arent working right now can someone help
What is the domain if the rational expressions X(x-2/(x- 2)(x+ 3) and x/x+3 are equivalent? A. all real numbers except -3 B. all real numbers except -2 C. all r
write a story that ends with the expression never will I do that again​
Need help understanding how I get the protons and neutrons!
A farmer using conservation blank methods to cultivate the fields will limit soil erosion and return organic material and nutrients to the soil, and will reduce
What is the purpose of the cell wall?
PLEASE HELP Will give brainliest and 5.0 rating xx
If you are happy to see this new year, say hay!​