kimberlylabadie
kimberlylabadie kimberlylabadie
  • 05-05-2020
  • Mathematics
contestada

FIND THE UNIT RATE:

A 40 lb. bag of potatoes cost $24

Respuesta :

rojasadan366
rojasadan366 rojasadan366
  • 05-05-2020
Wdym by unit rate? I’m guessing u divide 40lb by $24
Answer Link

Otras preguntas

Can someone please help me navigable rivers ample coal deposits stable government structure protection from European political turmoil All of these factors
Which statement best describes how the carbon cycle and oxygen cycle are interrelated? Group of answer choices Plants release water during transpiration and car
Antoine: Quel temps fait-il en hiver? Marthe: En hiver O A. il fait chaud B. il fait froid C. il pleut D. il y a du soleil
9 times a number is the sum of the number and 56. Translate the statement to equations
Why do the citizens of Thebes “judge” Oedipus to be the “first of men” (lines 37–38)?
Which is NOT true of magnetic domains? A. Magnetic domains are groups of aligned atoms. B. Magnetic domains are too small to be seen. C. Magnetic domains are ou
Megan buys 3 bracelets and 3 necklaces. Each bracelet costs $3. Megan pays the cashier $40 and gets $4 in change. Which equation could be used to find the cost,
allele for purple flowers:
what rock forms by heat and pressure deep underground​
He scored 3 goals at Saturdays gams and scored 5 goals in yesterdays game . What is his percent of increase?