ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

Newtons third law of motion is also known as the law of ?
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
There is an inverse relationship between x and y. If y is when x is 3, what is x when y is 9? 3 5
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
how is the expression of sex linked genes both  similar to and different from the expression of autosomal genes?
the area of a triangle is 41 yards to the second power with a base of 5 yard what is the height in yard
Which of the following is formed at a collision zone?Continental rift valleyVolcanic island chainMountain rangeDeep-ocean trench
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____