LaxGirl LaxGirl
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

PLEASE HELPPPP
Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

aswan4490
aswan4490 aswan4490
  • 04-05-2020

Answer:

The peanuts are more expensive by 12 dollars because it is only 2 pounds more

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

List three examples of a primary economic activity?
A 25.0 kg child on a swing kicks upward on the downswing thus changing the distance from the pivot point to her centre of gravity from 2.40 m to 2.28 m. What i
what was Rutherford's contribution to our knowledge of atoms
In the late 20th century , the green revolution had the greatest impact on
Tom has twice as many marbles as Luke. Together they have 39 marbles. How many marbles does Tom have?
List three examples of a primary economic activity?
Can some one help me Please help
what natural resources were available to Meso-America?
How much is this shaded Please help
A soccer is having a car wash. The team spent $55 on supplies. They earned $275, including tips. The team profit is the amount the team made after paying for su