catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

What is the longest river in the world
What are the main features of industrialization?
What are the main features of industrialization?
Martina filled a 100-mL container with water.Simone filled a 1.2-L container. How much more water did simone have in her container.
A term used to characterize the relationship between suppliers and customers when a high degree of linkages and interdependencies exist is __________. a. suppl
How are tock and humbug similar
a balanced die is rolled 10 times, calculate the probability of rolling a 4 five times
Which of the following statements best describes the state of the Church in the 14th century, according to the reading?
The Constitution provides for three branches of government: the executive, the legislative, and the judicial.T/F
When participating in a fitness evaluation, it's important to familiarize yourself with the events included in the evaluation Please select the best answer from