chaseity23 chaseity23
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Help me solve these problem

Help me solve these problem class=

Respuesta :

jimrgrant1 jimrgrant1
  • 02-05-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Given

[tex]\frac{2}{5}[/tex] ← divide numerator and denominator by 5

[tex]\frac{\frac{2}{5} }{1}[/tex] = [tex]\frac{2}{5}[/tex] = 0.4

Thus the price per pear is $0.40

Answer Link

Otras preguntas

Do popular cartoon characters on food packages influence children's food choices
The plant structure that helps transport water and nutrients from the roots to the leaves and other parts of the plant is
If a recipe requires 3/4 cup of water and Lisa wants to make only 1/3 of the recipe.how many cups of water should she use? I got the answer
The mayor of Gilbert, AZ, randomly selects 300 of its residents for a survey while the mayor of Camp Verde, AZ, randomly selects 100 of its residents and asks t
Tabby Soft believes that it will need new equipment in 5 years. The equipment will cost $26,000. What lump sum should be invested today at 6%, compounded semian
What happened to the Virginia company wants Jamestown was settled? A) it went bankrupt B) the queen bought it C) the governors disbanded it D) it became wealth
How much space something take up
Question for this answer
Evolution never occurs in a straight line. There are always branches and nodes that can be seen along the way. Based on the image, which two statements are true
what limits the species of plants that can grow in an area