boosiebhadd1 boosiebhadd1
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

If lainey bought a set of 20 markers for $6 how much 1 Marker cost ?

Respuesta :

therobin
therobin therobin
  • 14-07-2020

Answer:

$0.30

Explanation:

In order to solve this problem, we must divide the cost of the set Lainey bought, by the amount of markers included in the set. This will tell us how much each individual marker in the set costs.

6 dollars ÷ 20 markers = 0.3

Therefore, the cost of one marker from the twenty marker set is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Help ima diehehdbehvd Dont mind my answer i picked anything
Someone please help asap!!!!
PLEASE HELP!! Will give brain and 5 stars
Can someone help me with this
What is the y intercept of the line? 4 -1 3 -2
9x^6y^2*5x^2y^3 all exponents have to be left positive
Write 4% as a fraction in lowest terms.
The commission fee for each stock trade is $ _______ dollars?
2.19=2.14(5)^x What does x equal
Which linear function represents the line given by the point-slope equation y – 2 = 4(x – 3)? A. f(x) = 6x – 1 B. f(x) = 8x – 6 C. f(x) = 4x – 14 D. f(x) = 4x –