Sarakarmendariz
Sarakarmendariz Sarakarmendariz
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

Goran bought 7 pounds of sugar for $4 . How many dollars did he pay per pound of sugar?

Respuesta :

OneTrackMind
OneTrackMind OneTrackMind
  • 02-05-2020

Answer: $1.75

Step-by-step explanation:

Divide 7 by 4 to get 1.75.

Convert that number into a dollar amount and you are done!

The question may want you to round the number to the nearest dollar, if that is the case, the answer is $2.00

Answer Link

Otras preguntas

The lender is a secured or unsecured loan
How do you figure probability
A line graph has a vertical axis labeled "Average plant height (cm)" and a horizontal axis labeled "Fertilizer (g/plant)." What information is conveyed by a poi
What makes public works into architecture?
A curve has equation y=x^3_6x+1.at the point where x=2
Which of the follwing sentences is an example of a writer's use of faulty parallelism? 1) My Favortie foods are curry, girlled vegetables, and buying fried chic
When an object is moving on a surface with a lot of texture, how does this affect the amount of friction created? A. The friction is stopped. B. Less friction
A batch of snack mix made of dried fruit and nuts contain 744G of nuts the ratio of nuts to dried fruit by weight is 12 to 13 how much does a batch of snack mix
The balloon had a volume of 150ml at 35atm. The balloon pressure increased to 65atm. What is the new volume of the balloon?
I need help pleaseeeee