patrysienka359
patrysienka359 patrysienka359
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks ?

Can someone help me with this question please only got 2 marks out of 4 and not sure what to do to get these 4 marks class=

Respuesta :

jennsoekwanto
jennsoekwanto jennsoekwanto
  • 01-05-2020

In the end portions of your working, you put 2 x 1.43 pounds, but it is supposed to be 2 x 5.72 pounds, as that is the final price of the three for two statement. So the price of the 6 packets of crisps is supposed to be 2 x 5.72 pounds, which is equivalent to 11.44 pounds, making the total of the packets of fig rolls and crisps 2.70 pounds + 11.44 pounds, which then is 14.14 pounds. I hope this helped! :)

Answer Link

Otras preguntas

Is a good economist always objective? Explain
Discuss how people who wear eye patches can still navigate the world, despite having vision in only one eye. In your response, discuss the concepts of binocular
Disclose the present situation of human rights in nepal?​
In what ways did China contribute to the spread of technology and ideas throughout the world during the period from the Sui Dynasty to the beginning of the Ming
Factorise p^2 + 8 - 8p - p​
Help me pleaseeeee :(
The function f(x)= -7x + 13 has a range given by {-15, 22, 29). Select the domain values of the function from the list. Complete the explanation for how you arr
guys im struggling on this question what is 41/9 as a mixed number plz answerr
3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much would 5 ice cream cones cost?
How can you identify the north/south pole in a magnet. Is there a north/south pole in a magnetic field and if so how do we identify that