crippledmippled
crippledmippled crippledmippled
  • 14-04-2020
  • Mathematics
contestada

one bag of pretzels cost three dollars. five bag of pretzels costs $10.which has the lower unit price?

Respuesta :

tolulopejk tolulopejk
  • 14-04-2020

Answer:

5 bags of pretzels for $10 has a lower unit cost

Step-by-step explanation:

1 bag = $3

5 bags = $10

For the 5 bags of pretzels;

each bag will cost 10/5 = $2

since $3 is greater than $2, therefore, 5 bags of pretzels has a lower unit cost

Answer Link

Otras preguntas

Select the correct answer.Which technique is used in advertisements to persuade audiences to agree with a particular viewpoint?A.ambiguityB.satireC.propagandaD.
How do I get the result of x + 3y = -3
Cindy, age 63, who is single has a son Mark, age 43, who lived with her all year and she provided all of his support. No one else lived in the home. Mark does n
Need can you explain how you got the answer
if you took a test that has 35 questions and 70 total points and you ended up with 62 out of 70 points how many questions did you get wrong?​
Solve for x: 3(x+1) = 2(x-1) Somebody PLEASE HELP!!
If we were to design an experiment to test the hypothesis that aspirin takes headaches away, the independent variable would be _____ and the dependent variable
During times of economic growth, people are buying goods and services. fewer more
what is the speed of sound in air with a temperature of 25 degrees C​
In what state was Paul Bunyan born, according to the tall tale "The Tall Paul Tales"?