katieperez780
katieperez780 katieperez780
  • 13-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sandra bought 4 pounds of sweet potatoes for $6.08. What is the cost per pound of the sweet potatoes?
OA. $1.43
OB. $0.66
oc. $10.08
OD. $1.52

Respuesta :

cgrimes10 cgrimes10
  • 13-04-2020
The answer is 1.52 because $6.08 divided by 4 = $1.52
Answer Link
valeee1 valeee1
  • 13-04-2020

Answer:

D. $1.52

Step-by-step explanation:

6.08/4 = 1.52/1

Answer Link

Otras preguntas

How did feudalism help Germany?
Multiply. Write your answer in simplest form. 5/7 x 7/10
What is another way to say 345 centimeters? 345 mm 345 cm 34.5 dl 345 cg
10 facts about turbines
any way to improve english vocabulary?
What is the main reason Australia and New Zealand have such unique biodiversity? A. Both nations have laws that protect endangered species. B. They
what energy conversion took place on a strawberry bush to make the suns energy turn into carbohydrates
Oracion con ciervo y siervo
what is made up of biotic and abiotic features
what Is a barrier island