dahjahenderson30
dahjahenderson30 dahjahenderson30
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Tim bought a soft drink for 2 dollars and 4 candy bars. He spent a total of 18 dollars. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

Kheazy
Kheazy Kheazy
  • 12-04-2020

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

$18 - $2 = $16

$16/$4 = $4

Answer Link
sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer: $4

Step-by-step explanation:

4 candy bars = $18 - $2

= $16

1 candy bar = $16÷ 4

=$4

Answer Link

Otras preguntas

Hoover's political life ended as a result of the (A) infantry attacking the Bonus Army (B) Bonus Army attacking the infantry (C) veto of the Patman Bill (D) pas
Simplifying 16y + 4 + -1(5y + 15)
By how many is 3/4 of 20 greater than 3/5 of 20
In Central Africa, the (blank) climate allows thick forests to grow. Please help
Which biomes are typically found in the temperate zone? temperate forest, temperate grassland, chaparral temperate grassland, temperate desert, tropical rain fo
which greek god was the god of beauty
Is it possible for a country with a high GDP to also have a high poverty rate? why or why not?
the cost for n students to attend a workshop is 7n plus $12. What is the cost for 6 students to attend
the y-axis of a graph gives the units for the Control variable Dependent variable Measurement variable Independent variable
Ethos is often mistakenly classified as something that_________, but this is actually a form of pathos. a)an appeal to the audience's sense of right and wrong b