Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

sgstudent123 sgstudent123
  • 12-04-2020

Answer:$6.75

Step-by-step explanation:

let x be the cost of 1 pound

x= $0.75

9x=$0.75×9

=$6.75

Answer Link
nktselepov
nktselepov nktselepov
  • 12-04-2020

[tex]0,75*9=x\\x=6,75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

A plane at an altitude of 20000 feet starts to descend for landing after flying for six hours. The entire flight time was 6 hours 40 minutes. Determine the aver
What is the measure of angle C? Enter your answer as a decimal in the box. Round only your final answer to the nearest hundredth.
Layla is creating a presentation to highlight her company's latest product. she would like to add the company logo and contact information to each slide. which
"O Captain! My Captain!" Walt Whitman Explain how Whitman develops an extended metaphor in his poem. ANSWER: Whitman begins by comparing Lincoln to the captain
Which characteristic is used to measure the amount of light radiated by a star? Size color luminosity temperature
If 1 yard equals 3 feet, how many feet are in 9 yards
Please I need help on this
In cucumbers, dull fruit (D) is dominant to glossy fruit (d), and orange fruit (R) is dominant to cream-colored fruit (r). The gene that codes for dull or gloss
POINTS!! PLEASE HELP THE ANSWER MUST BE IN SPANISH!!! ALSO ONLY PUT ANSWERS!!!! IF U HAVE A QUESTION PLS CLICK ASK DETAILS!!!! IF U DO NOT KNOW THEN DONT ANSWER
In the aquatic ecosystem shown, which organism would be considered a secondary consumer?