Joeryn0103
Joeryn0103 Joeryn0103
  • 12-04-2020
  • Mathematics
contestada

Bananas cost $0.75 per pound. Use an equation to determine the cost of 9 pounds.

$9.75
$16.50
$6.75
$7.50

Respuesta :

myarolle10158 myarolle10158
  • 12-04-2020
7.50 is the answer to this equation
Answer Link
denikies
denikies denikies
  • 28-09-2020

Answer:

I believe the answer is $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Why did George Washington want the United States to stay out of foreign wars? A) He did not believe that any nation needed to fight wars. B) He thought the nati
The scale of a map is 1 1/4 inches = 80 miles. On that map, two cities are 4 inches apart. What is the actual distance between the cities?
The function f(x) = –x2 – 4x + 5 is shown on the graph. On a coordinate plane, a parabola opens down. It goes through (negative 5, 0), has a vertex at (negative
Help please with this question
Which describes the slope of the line that passes through (-7,3) and (8,5)? F Zero G Undefined H Positive D Negative
Which equation represents the slope-intercept form of the line below? y-intercept = (0,-5) 1 slope F 4 O A. y=-X+5 © B. y= -x-5 O C. y= 5x- 4 O D. y= 5x+ g
How many Supreme Court judge(s) is/are assigned to each Federal district? 1 2 3 none
Which of the forms did the United States try before the Constitution was created?
What decision did Hitler make that helped the British escape?
What is the value of x in the parallelogram below