icampbell icampbell
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Cynthia paid $11 for two notebooks and one pack of pencils. The pack of pencils costs $4. What equation can she write to find the price of each notebook?

Respuesta :

ximenacardenas2304
ximenacardenas2304 ximenacardenas2304
  • 04-04-2020
11$ - 4 pencils = 7
then divide by the amount of notebooks, 2. So the answer would be: $3.50
So an equation you can use to solve this is: 11 - 4 / 2
Answer Link

Otras preguntas

Help! work and answer please -2+b<3
The "culture of poverty," as oscar lewis describes it, may be thought of as a rational response to financial difficulty. if the response is rational, identify t
Help me please thank you
Friction depends on the types of surfaces involved and how hard the surfaces push together. Please select the best answer from the choices provided T F
Question 7 not answered which set of numbers with a difference of 2 is a factor pair of 48? answer choices 2 and 4 4 and 6 6 and 8 24 and 2 submit answer get a
sorry for so much questions but does anyone know how to do this question 2 is less than or equal to -1t
Multiply or divide as indicated x^-8/x^-7
Summarize the primary stages of the cell cycle
Written and artistic expressions are protected by
Algebra Help Please!!!