tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

Please look at the attachment. 30 points.
How have large populations affected traffic in large cities?​
Which statement describes the most likely message of this passage?
One method of denying pests access to an operation is to:.
what does the word command mean? A to study B to fly with others on C to be at the head of D to be part of
Find the probability of each outcome if the computer randomly chooses a letter in the word "PROBABILITY." 1. P(the letter b) = 2. P(NOT i) = 3. P(the letter e)
Find the area of the parallelogram.
NEED HELP ASAP PLEASE!! The function F(x) = log5 x is increasing. O A. True B. False
I NEED HELP What is the value of x if x * x + 2x - 35 = 0?
In a Multiple Party System, many parties compete and win. True False