zechtin
zechtin zechtin
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop owner bought some T-shirts and purses.
Each T-shirt cost $8 and each purse cost $5
She bought a total of 28 T-shirts and purses.
She spent $161 altogether.
How many T-shirts did she buy? [3 marks]​

Respuesta :

kanurashidatu
kanurashidatu kanurashidatu
  • 12-09-2021

Answer:

20 t shirt

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Charlie is saving money to buy a game. So far he has saved $16, which is one-half of the total cost of the game. How much does the game cost?
Put the following bonds in order from strongest to weakest, with the strongest at the top of your list.swap_vertA "double bond," or a phosphorus-phosphorus bond
A box of cereal costs $3.59 for 30 oz. Find the unit cost, round to the nearest hundredth. ?
Determine whether the statement is true or false.2 ∈ {x | x ∈ N and x is even}Is the statement true or false?❑ True❑ False
SOLVE THE PROMBLEM BELOW 2/4 + 3/4 + 3/4 + 3/4 + 1 (Whole)
I have no clue how to graph inequalities and find the solution
Solve: 9/14 + 2/6 = ?
4. 45.67 divided by 1,000
Convert the measurement. 12 in/sec = ft/min
If Jacoby spins the spinner below 120 times, how many times can heexpect is to land on red?