pengkrissy pengkrissy
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

If p sweets cost q cents, then the cost of one sweet is :
A) p/q cents
B) pq cents
C)q/p cents
D) ( q-p)cents

Respuesta :

mrsspecht05162017 mrsspecht05162017
  • 02-04-2020

Answer:C

Step-by-step explanation:

Answer Link
adioabiola
adioabiola adioabiola
  • 28-04-2022

The unit cost of p sweets which cost q cents is given by q/p cents.

What is unit cost?

The unit cost of an item or product refers to the cost of each unit of such product, that the cost per one.

  • Total number of sweets = p
  • Total cost of the sweets = q cents

Unit cost = Total cost / Total quantity

= q / p cents

Therefore, the unit cost of one sweet is q/p cents (option C)

Learn more about cost:

https://brainly.com/question/19104371

Answer Link

Otras preguntas

How does the growth of urban areas in ldcs represent a reversal of the trend in urban growth historically?
Which of the following is an example of microevolution?
How does the writer influence the reader
[tex] {3}^{x } = {4}^{y} = {12}^{z} [/tex]prove that [tex]z = \frac{xy}{x + y} [/tex]​
A board that is 2/3 of a yard long needs to be cut into four equal pieces. what will the length of each piece be?
Which tone best matches the historical sections of The Way to Rainy Mountain?
in the function y-1=1/2(x-6)^2 what effect does the number 6 have on the graph, as compared to the graph y=x^2
Find the total surface area of a cuboid 7.5cm 2.3cm 5cm
what is the exact solutions of x^2-5x-1=0
The ratio in lowest terms of length to width for a rectangle with length 10 and width 4 is 5/2 . True False