Mayaking9
Mayaking9 Mayaking9
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Sherry bought a dozen daisies are $8.76 how much does a single daisy cost

Respuesta :

lanethebrain714
lanethebrain714 lanethebrain714
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

8.76 / 12 = .73

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 02-04-2020

Answer:

$0.73

Step-by-step explanation:

Since dozen is known to 12

And Sherry bought a dozen (12) of daisies for $8.76

So we are to determine the amount Sherry bought 1

So let's solve

12 daisies = $8.76

1 daisy = $s

So let's cross multiply

12s=8.76

Let's make sure the subject of formula by dividing both sides by 12

s=8.76/12

s=0.73

So each of the daisy cost $0.73

Answer Link

Otras preguntas

In a recent year, a hospital had 4310 births. Find the mean number of births per day, then use that result and the Poisson Distribution to find the probability
this is paragraph 5 need to answer the question
Really confused on melodic harmonization.
What is an equation of the line that passes through the points (-4,3) and (-8,0)?
What do we need to do if someone is suffering from hypoglycemia?
5x^2 – 3x IS SUBTRACTED FROM 3x^2 + 7x
Was the Prohibition of alcohol a good idea?
What is the value of f(-6) in f(x) = 4x + 10
2. "She looked to the left, she looked to the right, she looked straight ahead." A) Anaphora B) Epistrophe C) Understatement D) Metaphor
Which of the following items is not a relationship found in a word analogy A- Time and placeB- Synonyms C- casue and effect D- part of a whole ​