michedente248 michedente248
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

Wendy has already purchased vases for $141. She still needs to purchase flowers for the vases which cost $2 each. She has $517 to spend on her vases and flowers.

Respuesta :

georgiabut
georgiabut georgiabut
  • 02-04-2020

Answer:

188 flowers

Step-by-step explanation:

for cost of vase -

517-141 = 376

number of flowers

376/2 = 188

Answer Link

Otras preguntas

Which of these is the best example of metaphor?
MARKING BRAINLIEST, IMAGE ATTACHED!!!!! Why are there fewer top predators in the forest than other animals?
During a delivery, when and where should a person with intubation skills be available?.
The length of the sides DEF are 12,16,and 20. Find the perimeter of the triangle formed by connection the midpoints of the sides of DEF
Pls help !!!!!!!!!!!!!
what temp does paper burn at?
(05.06 LC) Gerald drives his car 48 miles each day for 32 days. How many miles does he drive in total?
Find the value of n that makes DEF~XYZ
A total feet of snow falls over three days. On the first day, 1/6 of the total snow falls. One the second day, 7/12 of the total snow falls. Complete the table
What is the distance between points S and U? Round to the nearest tenth of a unit. 3.3 units 6.4 units 8.1 units 12.0 units