johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

Air masses that originate in Canada are: a. continental tropical b. maritime tropical c. maritime polar d. continental polar
How might life be different if there wasn’t a Bill of Rights?
a boat takes 4 hours to go 20 miles upstream.It can go 32 miles downstream in same time.Find the rate of the current and the rate of the boat in still water.
Animals take in what 2 reactants in cellular respiration?
Tell me, which of the chemicals are th most poisonous among the others?: a. fertilizers b. insecticides c. pesticides d. all of the above
We doing Estimating Quotients What is 790 divided by 9 equal
a boat takes 4 hours to go 20 miles upstream.It can go 32 miles downstream in same time.Find the rate of the current and the rate of the boat in still water.
"the tell tale story" how does the use of a first-person narrator contribute to the development of suspense
Identify the reasons the first settlers came to America
The following sentence is in what tense? Laura had given donations to the local food bank. 1) Past 2)Past Perfect 3)Present perfect 4)Present