Audperkins07 Audperkins07
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A bottle and a cap together cost $1.10. The bottle costs $1 more than the cap. How much does each cost?

Respuesta :

oligiel oligiel
  • 01-04-2020

Answer:

The cap costs 10 cents and the botttle costs $1

Step-by-step explanation:

1.10-1=.10

Answer Link

Otras preguntas

1.84repeating as a mixed number in simplest form
If a(x) = 2x - 4 and b(x) = x + 2, which of the following expressions produces a quadratic function?
A fish tank holds 37 gal of water. Using the density of 1.00 g/mL for water, determine the number of pounds of water in the fish tank.
if a wave has a wavelength of 9 M and a period Of 0.006 what is the velocity of the wave​
Consider: An aged man is but a paltry thing A tattered coat upon a stick.... - W. B. Yeats, “Sailing to Byzantium” Discuss: 1. What picture is created by the us
The _________ refers to the region below the mixed layer where salinity changes as you move deeper underwater.
on your pattern, what would y be when x = 132What is the first step in simplifying the expression(9-7x3+4)²?(A) square 4(B) subtract 7 from 9[C] add 3 and 4[D]
Calculate the formula mass for the compound nitrous acid. Express your answer using four significant figures.
Given that lines a and b are parallel and that m∠8 = 108°, find m∠3.
How many states does the Everest Mt. go across?