getgoodgrades getgoodgrades
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Corey paid $176 for 8 tables. How many dollars did 1 table cost?

Respuesta :

igoroleshko156
igoroleshko156 igoroleshko156
  • 01-04-2020

Answer:

Each table costs $22

Step-by-step explanation:

Step 1:  Make an expression

[tex]8x = 176[/tex]

Step 2:  Divide both sides by 8

[tex]8x / 8 = 176 / 8[/tex]

[tex]x = 22[/tex]

Answer:  Each table costs $22

Answer Link
marissareilly
marissareilly marissareilly
  • 01-04-2020

Answer:

$22 per table

Step-by-step explanation:

Divide:

176/8=22

So, the answer would be $22 for 1 table.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

How many 25cm tins can fit on a 600mm by 500mm tray
If f(x) = x^3-2x^2 which expression is equivalent to f(i)
Que quiere decir lapiz quiere decir
Mariposa makes a quilt with cloth squares and triangles. For every 6 pieces of cloth, 2 are squares. She needs 12 pieces of cloth to complete her quilt. Drag th
what is the percent for .166
what would be an example of ribosomes in a body
How is frost wedging similar to root wedging?
What is all the factors of 48
Which type of persuasive appeal seeks to show that an argument is correct or valid? emotional philosophical logical ethical
What was one important political result of the Canadian constitution of