kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

a one-two paragraph summary on the Running Queries and Reports tutorials. Apply critical thinking and an academic writing style that demonstrates your understan
What is the surface area?
What do you think the story is in this picture?
Can someone help :(!
explain the concept of frustration and adjustment​
If x^2 is added to x, the sum is 56. Which of the following could be the value of x?
Daniel Levinson found that men and women A. Go through the same stages of development B. Differ in terms of their social roles and identities C. Deal with the
The two products that are formed when a solution of HNO3 and a solution of NaOH react are water and: NaNO2. NaNO3. NaHNO. NaHNO3.
1. If you’re good at geometry could you please help me?
How is tone related to the point of view of a story