ramosjoalis ramosjoalis
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

Three apples and 2 oranges cost $0.65. Two apples and 5 oranges cost $0.80. What is the cost of 1
apple and 1 orange?

Respuesta :

juliannamiaromeo
juliannamiaromeo juliannamiaromeo
  • 01-04-2020
Let a = apple and o = orange.

Solve: { 3a + 2o = 0.65
{ 2a + 5o = 0.8

2(3a + 2o = 0.65) = 6a + 4o = 1.3
- 3(2a + 5o = 0.8) = - (6a + 15o = 2.4)
____________________________
-11o = -1.1; o = 0.1
Solve for a: 3a + 2(0.1) = 0.65; 3a + 0.2 = 0.65
3a = 0.45; a = 0.15. An apple costs $0.15. An orange costs $0.10.
Answer Link

Otras preguntas

What are the physical features of Africa below the equator?
What two measurements are needed to determine density?
Give chemical test to distinguish between ethanol and methanol.
how would I explain how to write 423, 090, 709, 000
How is a specific enzyme able to catalyze a specific reaction?
How can i find the equation of an ellipse if I'm only given 2 points that it contains, NOT including foci, vertices, OR major/minor axix lengths... HELP
Simplify the given expression: (6 + 2i) − (8 − 3i)
A body of mass 40kg is accelerating at a rate of 9m/s² . What is the rate of change of linear momentum?
What Numbers Go Into 515 ?
Simplify the given expression: (−5 + 3i) • (1 − 2i)