ckspooner ckspooner
  • 15-03-2020
  • Mathematics
contestada

If a gallon of milk costs $1.24, what is the cost per pint?

Respuesta :

kylebutler1521 kylebutler1521
  • 15-03-2020

Answer: $0.155 per pint. Or 15.5 cents per pint.

Step-by-step explanation: There are 8 pints in a galon. So divide $1.24 by 8. 1.24/8=0.155

Answer Link

Otras preguntas

some videos show __ shots of people who don't know they are going to be on the web.choice1.snap2.selfie3.candid4.plandid​
plsss help will mark brainliest!! 13 points!
A motorcycle is moving with the velocity of 72km/h. If the velocity reaches 40m/s after 0.5m calculate the acceleration
Do you know this for social studies
Find the value of (625)1/4 i want the answer fast please ​
What is the definition of Eyewitness
7. The larynx is also called the O A. throat. O B. trachea. O C. voice box. O D. pharynx.
what is meant by environment​
definition of fimbrae​
Please help me. Thank you ​