lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

what resource do offshore oil rigs
HOLA, me podrian resolver estos ejercicios en PHP? EJERCICIO1: CREAR UNA PAGINA QUE PERMITA REALIZAR UNA CONVERSION MONTERIA: NUEVOS SOLES, DOLARES, EUROS. SE D
what is a frequency of a wavelength
Which statements correctly identify a condition that must exist for a culture to be considered a civilization
Texas is the largest state in the union. T F
A car tire has a pressure of 2.38 atm at 15.2 c. If the pressure inside reached 4.08 atm, the tire will explode. How hot would the tire have to get for this to
I honestly don’t understand this at all
What is the product of the radical expression. (7-2square root) (8+2 square root)
30 is 6 multiplied by a number Y as a equation
Which statement best describes the Underground Railroad? A.) It is a train that took slaves from the South to the North. B.) It is a business that Harriet Tubma