kingclash927 kingclash927
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

at the market peanuts cost $0.24 per ounce. how much does a bag of peanuts cost if it weights 1.2 ounces ?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Multiply the unit weight ($0.24/ounce) by the weight (1.2 oz.):

$0.24     1.2 oz

--------- * ----------- = $0.288, or, better, $0.29.

 1 oz.          1

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 02-03-2020

Answer:

$0.29

Step-by-step explanation:

Let the cost be A

Since $0.24 = 1 ounce

$A = 1.2 ounces

Cross multiply

A x 1 = 0.24 x 1.2

A = $0.288

A = $0.29

Therefore, $0.29 will be the cost of a bag of peanut that weighs 1.2ounces

Answer Link

Otras preguntas

What is 7/9 divided by1/3
You and a friend decide to take a road trip. You drive an average speed of 70 mph and your friend drives an average of 75 mph. You want to drive at least 500 mi
How does a simile most clearly contribute to the tone of this poem The Explorer.​
A run-on with no punctuation to mark the break between thoughts is called____ Select one: a. an incomplete sentence b. a fused sentence c. a prepositional phras
Me ajudem pfvr!!!!....
4m-m-1/2=3m+1/3 what is the value of m
Find the measure of the missing angles. WILL GIVE BRAINLIEST
Simplify the expression. 40 -2.32 A. 4 B. 342 C. 22 D. 28
Which sentence is written in the most precise language? A Marco threw out the empty soda can. B Marco carried the empty soda can. C Marco recycled the empty sod
Enter the letter of the graphed function. Plz help! And plz explain thx!!!