dbuckets93d
dbuckets93d dbuckets93d
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mr. and Mrs. Newby are
buying baby formula. Each case of
formula costs $59.89. If they want to
purchase four cases, how much will
they pay? Justify your answer by
using the Distributive Property.

Respuesta :

1234567891087
1234567891087 1234567891087
  • 15-01-2020
$239.56 you multiply 4 and 59.89 Have a great day!
Answer Link

Otras preguntas

Predict what happens when zinc is added to water
Use the order of operations and the digits 2,4,6 and 8 to create an expression with a value of 2
Help please this I'd for geometry
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
2 friends want to equally share 4/3 feet of rope.What length of rope should ea friend get?
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
What's an equivalent fraction for 10 15 by dividing
Why did populations soar between 1800 and 1900?
What is the property, transformation, or simplification used in each step of this problem?    x-7=34
What is the Geocentric theory in your own words?