esabellabonnett
esabellabonnett esabellabonnett
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

A store bought 300 toys at a cost of ​$24 each. The store sold all the toys at a percent markup of 25 %. Find the total selling price.

Respuesta :

savinonmax savinonmax
  • 27-01-2021

Answer:

9,000

Step-by-step explanation:

Its only 9,000 if it tells you to round. :))

Answer Link

Otras preguntas

A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food indollars per pound?
NEED HELP ASAP! Is Y=10x + 5 linear? And i need another linear equation!!!
A rectangular container measures 4.5 m long. 3.6 m wide and 2.4 m high. What is the capacity of the containers, in litres when half full of water?​
________ is where a firm sells two or more products as one. A. Bundling B. Predatory pricing C. Tying sales D. price discrimination
After a head injury, gracie bloume begins speech therapy to assist with the condition of difficulty with speech. This condition is called.
Is this a metaphor or simile “the sky was the color of the calm pacific thousands of miles from land”
Meg invested $16,000 in a savings account . If the interest rate is 6% per year, how much will be in the account in 5 years for monthly compounding? Round your
A line has this equation: x + 10y = 60 Write an equation for the perpendicular line that goes through (-10,-1).
PLEASEEE EXPLAIN AND HELP Drag each length to the correct location on the image. Each length can be used more than once, but not all lengths will be used. What
1. Find the circumference and area of circle with radius 5 cm.