cooperwilson223
cooperwilson223 cooperwilson223
  • 15-01-2020
  • Mathematics
contestada

One loaf of bread costs 3.09 for 32 ounces, and another costs 1.40 for 24 ounces. Which is the better buy?​

Respuesta :

AMIM14
AMIM14 AMIM14
  • 30-09-2020

Answer:

The best to buy is Second one as you will get more profit from that

Answer Link
m22027104
m22027104 m22027104
  • 30-09-2020

Answer:

the one loaf of bread cost 3.09 for 32 ounces

Step-by-step explanation:

32 divided by 3.09 equals 10.35

24 didided by 1.40 equals 17.14

Answer Link

Otras preguntas

What is a series of events that cells go through as they grow and divide
Why were the 1920's considered the best and worst of times?
How did the Declaration of Independence change the nature of the American Revolution?
The gases in the air attracted to earth by gravity form layers called the ____
What is the main religion of Latin america
What is a group of organisms that look alike and can reproduce among their selfs ?
Simplify (7-5i)(-3+9i)-(5+6i)^2
why can parents who are heterozygous for type a and type b blood have children with any of the four human blood types?
How did the depression affect women and children?
Rico is making4 batches of mexican rice. each batch needs 2/3cup of corn. He only has a1/3-cup measure.How manytimes must Rico measure 1/3cup of corn to have en