kathrynmeloncon64 kathrynmeloncon64
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You are making a fleece blanket. You buy 2.5 yards of fleece for $19.95.

How much does the fleece cost per yard?

Respuesta :

jasminnarine14 jasminnarine14
  • 14-01-2020

Answer:$7.98

Step-by-step explanation:

$19.95 divided by 2.5 yards

19.98/2.5 =7.98

Answer Link

Otras preguntas

How did the relationship between the U.S. and Soviet Union change in the decade following World War II? A. During World War II, neither country built atomic or
Approximately what percent of russia is used for permanent cropland
Which of these is an environmental effect of farming pesticides? A. temperature increase B. habitat succession C. poisoning wildlife D. increased flooding
If the government imposes a price ceiling on $6 on this market then there will be ?
A light string can support a station- ary hanging load of 25.0 kg before breaking. An object ofmassm53.00kg attached to the string rotates on a friction- less,
66 2/3 as a fraction in simplestform
In yoshi's garden, 3/4 of the flowers are tulips. Of the tulips, 2/3 are yellow. What fraction of the flowers in Yoshi's garden are yellow tulips?
1.The blank of solar system formation is grounded in the idea that dust grains form clumps of matter that collide and slowly accumulate until they are planetary
What is the total annual value of goods and services produced in a country called?
HELP! PLEASE>> True or false? In business documents, people use paragraphs when they can clearly convey instructions without using pictures