shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

skyven123
skyven123 skyven123
  • 14-01-2020
ANSWER- 0.75
Explanation- In order to make a unit rate you basically just divided. Like in this problem you divide 4.50 by 6 to figure out how much one can cost.
Answer Link

Otras preguntas

Air is a _______. a. homogeneous mixture c. compound of oxygen and nitrogen b. heterogeneous mixture d. pure substance
which statements accurately reflect the conflict between in Jesus and Jewish leaders A. Jesus who criticized the Pharisees teachings and they're selling of offe
please help on this one?
Which of the following encouraged France to help ease the hardships endured by the Continental army? British defeats on Long Island and at Fort Lee British vic
convert 34 inches to feet
which of the following best describes the constitutional principle of limited government
The marrow within bones fulfills an important function called , which is the creation of blood cells.
what were the major arguments for and against proportional representation of states in the national government ?
earnings on an IRA grow until A. 5 years are up B. 10 years are up C. you take the money out D. you invest more
What is the rational of 61?