shelbyhope1016
shelbyhope1016 shelbyhope1016
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

You spend $4.50 to buy 6 cans of soda.
How do you create a unit rate to find the cost per can?

Respuesta :

ryeroo ryeroo
  • 14-01-2020

Answer:

Unit rate= .75 cents per can

Step-by-step explanation:

Divide the $4.50 by 6 to get .75.

So each can costs .75 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is NOT true?A.  If two coplanar lines do not intersect, then the lines are parallel.B. Two lines lie in one plane and do not intersect if and on
name 2 sound devices and what type they are from the song Where Is The Love by the Black Eyed Peas.
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
factoring 12m^2n^2-8mn+1=
2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
Write this statement as a conditional in if-then form: All triangles have three sides. A) If a figure is a triangle, then all triangles have three sides.B) If a
distribute (x+1)(x-2)
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger
Which statement is NOT true?A.  If two coplanar lines do not intersect, then the lines are parallel.B. Two lines lie in one plane and do not intersect if and on
In Romeo and Juliet act 2, which character serves as a messenger