phaniiz602 phaniiz602
  • 14-01-2020
  • Mathematics
contestada

Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. What is the cost to ship 1 once?

Respuesta :

Favouredlyf Favouredlyf
  • 14-01-2020

Answer:The cost to ship one ounce is $0.48 per ounce

Step-by-step explanation:

The total weight of the package that Julia shipped is 9.5 ounces. Julia pays $4.56 to ship a package that weighs 9.5 ounces. The cost to ship one ounce would be

4.56/9.5 = $0.48 per ounce

Answer Link

Otras preguntas

what is the frequency of a wave if the wave speed is 24 m/s and the wavelength is 2m?
Why was William Bartram called the flower hunter
Circle S, what is the value of X
What is the Circumference of a raduis of 3 inches?
Do I need to fix any thing or is it ready to be turned in
Research studies that retest the same group of people throughout their lives are classified as _____ studies.
?A(n) __________ is violent crowd behavior that is fueled by deep-seated emotions but not directed at one specific target.
During the Antebellum period, religion was used by many Americans to
history : what have been the main changes in the role of women since 1945 ?
11,17,18,19,23,21,14 what is the median