Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

Recall, [tex] \pi [/tex] is defined as the ratio of the circumference (say c) of a circle to its diameter (say d). That is, [tex] \pi [/tex]=c/d. This seems to
Solve the following by substitution : -x + y = 10x - y = 5
What present day countries control territory that was controlled by the Seleucid empire?
The formula for converting degrees Celsius to Fahrenheit is F=[tex] \frac{9}{5} [/tex]F+32. Which expression is correctly written to convert Fahrenheit temperat
The ratio of the side lengths of two regular hexagons is 3 to 7. If the area of the smaller hexagon is 18 square units, then the area of the larger hexagon is _
brilliant light displays that occur in the Ionosphere are called the?
The Computer Store has reduced the price of a computer by 15%. What is the original price of the computer if the sale price is $1275?
what is the correct way to write this sentance ?The name of the ride—Killer Bees—as well as the graphicportrayal of bees attacking people and pets illustrated o
Briefly explain the key features of the North Atlantic Treaty Organisation (NATO).
why was it important to the romans to control mediterranean lands