sweetpea512 sweetpea512
  • 15-06-2016
  • Mathematics
contestada

If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for 10.80, how much did he pay per ounce?

Respuesta :

savvkingg
savvkingg savvkingg
  • 15-06-2016
10.80 divided by 24= .45 cents so there for juan payed 45 cents per ounce
Answer Link
sleepyjess
sleepyjess sleepyjess
  • 15-06-2016
He purchased a total of 72 ounces (3 24 ounce bottles) so we divide 10.8 by 72 to get 15 cents an ounce
Answer Link

Otras preguntas

Are 4(6a +8b) equivalent
Samara is opening her first savings account and will make an initial deposit of $25. She will keep the account open for less than ten years. Which account shoul
I need the circumference for this shape "pool"
The primary advantage of using naturally occurring events to assess students is that they give all students the opportunity to demonstrate their ability to appl
i need help w/ g, e pls thxxx
Knowing the relationship between energy and frequency and the equation that relates the two, what is the relationship between x and y in the following equation?
a short poem about love and kindness
Find the missing arc pls help!!!!
Consider this cross: DdEeFFggHh x DdEEFfggHh What is the probability of getting 2 recessive traits?
How to professionally say: Higher other income (R34m) due to higher sale of properties than anticipated. Lower Opex (R34m) mainly due to lower spend on consulta