fuzzylittlellama
fuzzylittlellama fuzzylittlellama
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

You buy 6 oranges for $2.34. How much will it cost you to buy 8 oranges at this price?

Respuesta :

Altana
Altana Altana
  • 12-12-2019

Answer:

$3.12

Step-by-step explanation:

All you need to do is divide 2.34 by 3 that will get you the amount you have to pay for 2 oranges and then add that amount to 2.34

2.34 ÷ 3 = 0.78

2.34 + 0.78 = 3.12

This is your answer I hope I helped!

Answer Link

Otras preguntas

Green, blue, purple, Give me brainest
help me please the last question
Read the excerpt from "The Royal House of Thebes." Some hours later, Creon in the palace was startled by a shout, "Against your orders Polyneices has been burie
Help please! Select the sentence that has the correct punctuation. A. Warning all the campers: the ranger was trapped by the flood. B. Warning all the campers,
A football stadium holds 17,700 seats. The lower level has 300 seats less than 4 times the number of seats in the upper level. The middle level has 500 more sea
By the way, those aren't Z's, I'm not sure what they are.​
Help meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
which of the following functions has a range of all real numbers?
what integer represents the sea level
SOMEONE PLZ HELP 50 POINTS !!!!!PLZ Religion: What happens to Achan and the Israelites when it is discovered that Achan violated God’s and Joshua’s commands?