25bpittman 25bpittman
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. At the nearest​ store, 6 bags of cat food cost ​$31.50. How much would Marco spend on 2 bags of cat ​food?

Respuesta :

delilah2oo7 delilah2oo7
  • 12-12-2019

Answer: $10.50

Step-by-step explanation:

You would divide 6 into 31.50 to see how much each bag costs. Which equals $5.25. Then you would multiply $5.25 and 2 and the answer is 10.25 :)

Answer Link

Otras preguntas

if you run 2/3 mile how many sixths have I ran
what allowed the northwest to be divided into townships back in the 1700's?
Briana walks 3/4 mile in 1/5 hour. What is Briana's unit rate?
what do you think would have happened if the americans had lost the battle?
a water tank holds 24,000 gallons how many hours will it take for two thirds of the water to be used if the water is used at an average rate of 650 gallons per
A hot tub has capacity of 1458 liters 487 liters and 750 ml were put in how much more needs to be put in
henry bought 1\4 pound of screws amd 2\5 pound of nails to build a skateboard ramp.what is the total weight of the screws and nails
What are four methods that can be used to separate mixtures?
factor the expression y2+6y-16
y+2=x (tell whether x and y show direct variation)