emmanuel1123583 emmanuel1123583
  • 12-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which costs more per notebook, a 4-pack of notebooks for $3.98 or a 5-pack of notebooks for $4.99? Explain

Respuesta :

chenandy3610 chenandy3610
  • 12-12-2019

Answer:

5 pack notebook

Step-by-step explanation:

5 pack notebook costs more because the 4 pack notebook costs 4 dollars w/ 2 cents off, and 5 pack notebook costs 5 dollars and with 1 cent of, so if ir increase by 1 dollar, than probably the 5 pack costs more. It is not about how many, but how much dollars are for per/ notebook.

Answer Link

Otras preguntas

en que ano murio benito Juarez
How many centimeters are in 1.3 meters
I need help with this one question 8r - 5q = 3 solve for q how do i go about this
29+18+21 justify your steps
Skills can be obtained with effort, time, and money. True False
Carl bought some stock at $25 a share the stock increased to 1 1/2 times its value how much is the stock per share please help thanks
What would be the distance between ANB
The main purpose of loaded words in advertisements is to A. influence the reader.   B. compare two unlike things.   C. illustrate bias.   D. create an image.
What's the answer to this problem 13-2(4m+8)+3m
In American society, romantic love is considered the main reason for people to marry. On the other hand, in some societies, romantic love is considered a form o