taytenvinson
taytenvinson taytenvinson
  • 11-12-2019
  • Mathematics
contestada

A candy shop charges 8.99 a pound it's competitor charges 6.50 for 12 ounces which is a better deal and by how much

Respuesta :

abg101603
abg101603 abg101603
  • 12-12-2019

Answer:

It is a better deal to do the 6.50 for 12 ounces

Step-by-step explanation:

The reason is because the is 16 ounces in a pound so you would do 8.99/16 and you get .56 per ounce but is you do 6.50/12 you get .54 per ounce which is a better deal.

Hope this helped!!

Answer Link

Otras preguntas

what is 4.92 divided by 0.8 subtract 0.12 divided by 0.3
List the names and corresponding speeds from least to greatest in miles per hour. Julie 62 miles per hour manalo 311,520 feet per hour and leshawn 1,448 meters
Which of the following is not a form of genetic recombination in bacteria? A. Conjugation B. Transformation C. Binary fission D. Transduction
True/False: The Northern Hemisphere experiences winter when Earth is farthest from the sun.
wat choices when rounded to the nearest hundred thousand will result in 600,000
Eugenics and genocide most often are pursued in __________. a. stable political, economic, and social environments b. unstable political, social, and economic e
In a free election in 1989, Lech Walesa came to power in A. Hungary. B. Romania. C. East Germany. D. Poland.
what is the ratio 25 to 35
Which of the ordered pairs in the form (x, y) is a solution of this equation? Three x minus begin fraction y over four end fraction equals eleven (3, –8), (4, 4
What are people called who are not subject to any nation or government?