jmarionscott9 jmarionscott9
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

hamburgers cost $2 per lbs and chicken costs $3 lbs and you only have $30 to spend and expect At least 3lbs of hamburger​

Respuesta :

TheLegendsOfInu
TheLegendsOfInu TheLegendsOfInu
  • 03-12-2019

If you want at least 3 pounds of hamburgers, then $6 is enough to buy those 3 pounds of hamburgers. If you ONLY buy 3 Pounds, then you also have enough for 4 pounds of chicken. $3 a pound x 4 = $12. You have 2 dollars left to spare, which means you can buy another pound of hamburgers. So 4 pounds each are able to be purchased.

Answer Link

Otras preguntas

Could someone explain how to this, it would be much appreciated!
y=2x-6 slope? y- intercept?
describe the mood in new orleans after the battle of new orleans
h ( t) = -10 + 6 h ( ) = -44
Your parents gave you $200 to spend on a weeklong school trip. You have budgeted $25 per day for snacks and souvenirs. Write an equation that represents this si
In Naqada I graves, the deceased were buried with statuettes to keep them company in the afterlife. These were the forerunners of ushabti figures found in Egypt
How could Jefferson's embargo be considered “anti-Jeffersonian”
5. What is visualization when reading? (5 Points) Creating pictures in your mind as you read. Filling in gaps in the story with your imagination. Watching a mov
-4 + x _< 9 simplify
A fair charges $11 to enter and $0.50 per ticket. Write an algebraic expression to represent the total amount spent.