mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

the question and options are in the image. help. please. now
QUESTION 4 Hull Retired to his home in Massachusetts, where, until his death in 1825, he fought torehabilitate his reputation O True O False
the price of a toy usually costing £50 is increased to £64work out the percenage increase
[1] b) In a local election there were 8000 registered voters. Of these 3200 voted. What was the percentage that voted? [1] <​
How can you minimize your risk while maximizing your potential gains? ECONOMIC HELP PLEASE (FLVS)
Part 4. NO LINKS!! Find the area of the shaded area shown. SHOW WORK PLEASE !! #21​
James has organised a game to raise money for charity at a local He rolls a fair six-sided dice and flips a fair coin. If the coin lands on heads, the number on
Am si eu nevoie de un rezumat pentru acest fragment Victor Ieronim Stoichiţă, Despărţirea de Bucureşt
Which term best describes the work of William Hogarth? A. Understated B. Bourgeois C. Satirical D. Decorative
In the reaction 2KC1(e) → 2K(s) + Cl₂(g), the K+ ions are (1) reduced by losing electrons (2) reduced by gaining electrons (3) oxidized by losing electrons (4)