moneyman123456789 moneyman123456789
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

At the market, 8 apples cost $4dollar. How much do 9 apples cost?

Respuesta :

TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 01-12-2019

Answer: $4.50 for 9 apples

Step-by-step explanation: To find out how much it is for 1 apple, we need to find the unit price of 1 apple which is the cost per apple.

Since we know that it costs $4 for 8 apples, to find the cost for 1 apple, we need to divide 8 into $4 or 4 divided by 8 which is 0.5 of 50 cents per apple.

Since we know that it costs 50 cents per apple, to find the cost for 9 apples, we will need to multiply .50 by 9.

(.50) (9) = 4.50

Therefore, it will cost $4.50 for 9 apples.

Answer Link

Otras preguntas

In the inspirational 1946 film, It's a Wonderful Life, what's the name of George Bailey's guardian angel
How do u write the distributive property for 7x86
Choose the correct answer Which relation is represented by the arrow diagram? A. {(4, –3), (5, –1), (7, 0), (2, 2), (7, 5)} B. {(4, –3), (5, –1), (0,
Which numbers belong to the range of the relation {(0, –1), (3, 6), (–2, –1), (–4, –4)}? Choose all answers that are correct. A. –4 B. –2 C. –1 D.
what is the reference angle for -144 degrees
What is the answer to 5x +3 < 18
Which of the following qualities are NOT associated with mineral luster? A. dull B. rough surface C. metallic D. opaque
If pencils sell at 6 for 59 cents, how many pencils can be bought for $2.95?
Which shapes have at least one pair of parallel sides?
What was the basic cause of the Punic Wars?