zzone2008 zzone2008
  • 01-12-2019
  • Mathematics
contestada

Dan buys candy that costs$5 per pound. He will spend at least $35 on candy. What are the possible numbers of pounds he will buy?

Respuesta :

spark10 spark10
  • 01-12-2019

Answer:

7 and up

Step-by-step explanation:

35 / 5 = 7

Dan buys at least 7 bags

Answer Link

Otras preguntas

Mr. Baldwin is packing the shipping box with ring boxes that are cubes with an edge length of 3/2 inches. If he completely fills the shipping box, how many ring
I need help! 1. The price of commercial … has almost doubled in the last four years. A. ownership B. property C. builds D. proprietors 2. We will begin to marke
please do only b and e​
bribri405 question deleted
Red strawberries packaged in a green container are an example of: _____. Select all that apply. using contrasting colors visual design technique techniques that
jack takes a job after school to earn money to buy a sport car.He knows that the more hours he works .the more money he will make
Help on number 1 pls
Part A. Write whether you agree, disagree, or are undecided on each statement. Then give one to two reasons explaining why you chose your level of agreement. 4.
I need help with this ​
My answer isn’t coming out to any of these