erickwilliam65 erickwilliam65
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Yoko needs to buy some pencils brand a has a pack of 28 pencils for 4.19 brand b has a pack of 72 pencils for 9.12 find the unit price for each brand

Respuesta :

kmckinney14 kmckinney14
  • 15-11-2019

Answer:

a=0.15 per unit

b=0.13

Step-by-step explanation:

4.19 divided by 28 is 0.15

9.12 divided by 72 is 0.13

Answer Link

Otras preguntas

witch can be classified as a trace fossil A. dinosur bone B. srimp burrow C. imprint on a fern leaf D. mold of a clam shell
problem Europe faced after the cold war
A canal it's approximately 5 feet long and extends from the ileum to the anus is called
please help solve this. t = -3. r = 4t^2 + 5
Which measurement is equivalent to 350 milliliters? A. 3.5 × 102 liters B. 3.5 × 101 liters C. 3.5 × 10–2 liters D. 3.5 × 10–1 liters
7 × (–3) × (–2)2 = ? A. 84B. 48C. –84D. –48
The Zimmermann note, which pushed the United States to enter the war, exposed the German plan to... A Plant German spies in the United States B Install new comm
Which is a key element in a piece of literature? A. Theme B. Voice C. Word choice D. All of the above
Determine whether the study depicts an observational study or an experiment. a survey is conducted asking 225 people, "do you prefer candy a or candy b?"
Which statement best describes how the Fed responds to recessions? a. It sells more securities. b. It charges banks more interest. c. It increases reserve r