ariasnicolas1983 ariasnicolas1983
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

Abby can buy an 8 pound of dog food for 7.40 or a 4 pound bag of the same dog food for 5.38. Which is the better buy

Respuesta :

llamaleonie
llamaleonie llamaleonie
  • 15-11-2019

Answer:

8 pound because its more for your money.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

To understand how the two standard ways to write the general solution to a harmonic oscillator are related.There are two common forms for the general solution f
determine if the ratios are equivalent, 5:20 15:60
All 50 states elect the __________ by popular vote. A. governor B. attorney general C. secretary of state D. lieutenant governor
How do broken bones heal?
The net external force on the propeller of a 0.75 kg model airplane is 17N forward. What is the acceleration of the airplane?
5) 15 On Sunday, Alex hiked the entire trail that was 4 miles long. On Monday, he hiked the entire length of a trail that was 5.2 miles long. On Tuesday, he sta
Find the nth term of the following sequence: 7, 13, 19, 25,
Answer these for 100 points
What is velocity, because it describes both speed and direction? 1 a force arrow 2 the same as acceleration 3 a magnitude 4 a vector If you could answer tha
-How do you determine a want from a need explaining how either a want or a need can be connected to the cultural/social aspects of a society? Really need help a