Dancingtacos Dancingtacos
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

I really need help on this!

I really need help on this class=

Respuesta :

Christastical2004
Christastical2004 Christastical2004
  • 15-11-2019

Answer:

The answer is C, or $104.50.

Step-by-step explanation:

You'd think you'd get off easy by just adding the admission prices together. But also recognize that's an outlier compared to the other answers, and it's not just one adult and one child. It's two adults and four children. So, you need to multiply the admission price by the number of people, then add together. $15.25 times 4 children is $61.00. $21.75 times 2 adults is $43.50. Add those.

Answer Link

Otras preguntas

A turtle walks of a mile in 40 minutes. What is the unit rate when the turtles speed is expressed in miles per hour (60 minutes)? (needs to be a denominator)
qin shi huang united china by:A)shutting down the popular silk roadB) giving government jobs to members of rich familliesC) awarding government positions based
Infer the influence Edgar Allan Poe had on Flannery O'Connor.​
Help Pleaseee! With Homework
plz help this question is 100 points :) Identify three hormones the pituitary gland produces by listing them below. Briefly describe the function of each.
but there is no option of preference​
Help me to do this exercise
name this wound. thank you
100 80 100 mL water vapor Which statement describes what will happen if a student pushes the plunger to compress the water vapor? A. The total number of water
If the graph of the function y=h(x) contains the point (5,-4) then which of the following must be true